باشگاه ورزشی

تربیتِ بدنی و جسمی، گمشده زندگی و زمانه امروز ما است. دین منزه اسلام بر حفظ سلامتیِ مَرکب روح و نردبان معنویت، یعنی جسم، تأکید زیاد داشته و بر لازمه‌ی سلامتی جسم و سلامتی روح بسیار پرداخته است. بنابراین سالم و آماده بودن جسم از جهات مختلف برای انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر انسانی که اندوخته‌های دانشی و مهارتی خوبی با خود حمل می‌کند، نتواند به علت کسالت و ضعف و مرض جسمی در جامعه حاضر باشد و در وسط میدان قرار گیرد، نمی‌تواند ظهور و بروز موفقی داشته باشند و به عنوان یک انسان کارآمد، نقش ایفا کند. بنابراین اعتقاد ما بر این است که جسم و بدن انسان باید با تغذیه و فعالیت مناسب، همیشه شاداب و سالم باشد و این مهم با ورزش‌های حرفه‌ای و قهرمانی به دست نمی‌آید.

باشگاه ورزشی یکی از بسترهای فعالیت مرکز پرورش انسان کارآمد (پاک) در حوزه‌های نشاط، شادی، افزایش مهارت‌های پایه، و… می‌باشد که با توجه به اهداف تعریف شده، و بسیار فراتر از اهداف ابلاغی آموزش و پرورش، به فعالیت‌های دانش‌آموزان در مدراس شاکرین افزوده شده است.

از این رو برخی رشته‌ها مانند ژیمناستیک، دفاع شخصی، آمادگی جسمانی و … در ساعات ورزشی مدرسه متناسب با پایه و گروه سنی دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است. در کلیپ زیر به برنامه‌ریزی و ویژگی‌های زنگ ورزش در شاکرین و موارد آموزشی در این زنگ از ابتدایی تا متوسطه پرداخته شده است:

 

اما سیاست‌های مدرسه در حوزه‌ی تربیتِ بدن، شامل موضوعات و جنبه‌های مختلفی است که نیاز به زمانی بیش از زنگ ورزش دارد. در برنامه‌های اردویی مدرسه، توجه به تکمیل نیازهای تربیت بدنی به طور جدی وجود دارد. بنابراین، جدای از زنگ ورزش، برنامه‌هایی مثل زمین چمن و سالن ورزشی، کوه‌پیمایی، فتح قلل مرتفع استان و کشور (بل در اقلید، الوند در همدان، …) و همچنین در خلال برگزاری اردوهای یک‌روزه و چند روزه نیز در راستا و تکمیل کننده این سیاست‌ها برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده، و برنامه‌هایی نظیر پیاده‌روی خانوادگی، و کوهپیمایی خانوادگی نیز برای خانواده‌های ایشان در برنامه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا