١٣٩٧/١١/٢۶

جزوه برنامه‌ی عملیاتی تعلیم مهارت‌های پایه دوره‌ی پیش‌دبستانی مدارس شاکرین

جزوه برنامه‌ی عملیاتی تعلیم مهارت‌های پایه دوره‌ی پیش‌دبستانی مدارس شاکرین به همت مربیان و معاونت پیش‌دبستان تدوین و جهت اجرا در اختیار مربیان قرار گرفت.

روح پدرم شاد که می‌گفت به استاد
فرزند مرا هیچ میاموز به جز عشق
(عارف قزوینی)

باید دانست که کودکان در پیش دبستان به معنای واقعی کلمه می‌بایست کودکی کنند و در بینابین بازی و هیاهو و نشاط، مهارت‌های لازم را کسب کرده و در کنار لبخندهای کودکانه‌، خود را مهیای ورود به هفت سال دوم زندگی کنند.
برای دستیابی به این مهم، می‌بایست تا حد امکان تکلف آموزش‌های مستقیم و در حجم بالا را از کودکان برداشت و تلاش را بر تقویت مهارت‌های اساسی در قالب فعالیت‌ها و بازی‌های کودکانه قرار داد. باید توجه داشت که عدم تقویت مهارت‌های اساسی در این مقطع، احتمال بروز اختلالات یادگیری در سال‌های بعد و همچنین کارآمدی پایین در سال‌های آتی زندگی را تقویت خواهد بخشید.
در تقسیم بندی مهارت‌های پایه به چهار مهارت رسیدیم که کار کردن موثر در آن‌ها موجب دستیابی به اهداف مد نظر در دوره‌ی پیش‌دبستان خواهد شد.


مهارت‌های پایه شامل:

  • مهارت‌های جسمی حرکتی (تقویت ماهیچه‌های درشت و ظریف)
  • مهارت‌های زبانی (خواندن، شنیدن، گفتن و نوشتن)
  • مهارت‌های ذهنی (دقت، تمرکز، تقویت حافظه)
  • مهارت‌های ارتباطی (در چهار عرصه‌ی ارتباط با خدا، ارتباط با خود، ارتباط با دیگران و ارتباط با طبیعت در راستای اهداف عملیاتی 18گانه‌ی نظام نامه‌ی تربیتی مرکز پاک.‌ به عبارتی مهارت ارتباطی از حوزه‌ی اختصاصی تعلیم (آموزش) خارج شده و در حوزه‌ی تربیت به آن پرداخته خواهد شد.)

از آن جایی که ذهن کودکان در این سن هنوز توان انتزاع را به مفهوم گسترده ندارد و با استفاده از اشیاء عینی و ملموس، بهتر می‌تواند بیاموزد، لذا عمده فعالیت‌های ما در این مقطع در قالب بازی‌ و فعالیت‌های بصری و حرکتی انجام خواهد شد.
مجموعه‌ی حاضر، حاصل چندصد ساعت نفر تفکر، مطالعه، تحقیق و مباحثه‌ی جمعی شورای اندیشه‌ورز معاونت تربیتی مرکز پرورش انسان کارآمد (پاک) می‌باشد که به فضل خدا در طول سال تحصیلی از آن بهره خواهیم برد.


لطف حسین ما را تنها نمی‌گذارد گر خلق وا گذارد او وا نمی‌گذارد
26 شهریور ماه 1397 ه.ش مقارن با8 محرم الحرام 1440 ه.ق

 

استفاده از محتوای جزوه با اطلاع مدرسه و درج منبع بلامانع است

دریافت جزوه

 


کلمات کلیدی
نظرات